DITIB

DITIB-Bundesverband
Verbands-Syndikus Mehmet Günet

Süddeutsche Zeitung
Deutsche Welle

DİTİB’in avukatı: İşveren DİTİB değil

DİTİB’in avukatı Mehmet Günet ise imamların, işverenlerinin DİTİB olduğu ve DİTİB tarafından işlerine son verildiği iddiasını reddederek, “DİTİB’in imamlarla iş akdi yok” diye konuştu. Şikâyet başvurusunun kabul edilmesi durumunda, davanın emsal teşkil edip etmeyeceği sorusunu yanıtlayan avukat Günet, bunun mümkün olduğunu ve DİTİB’in Almanya’da çok sayıda imamı bünyesinde bulundurduğunu ifade etti.

Avukat Günet ayrıca “imamların işten çıkarılmadığını sadece Türkiye’ye geri çağrıldığını” ifade etti. Avukat, DİTİB tarafından imamlara çalışmalarına yönelik talimat verilmediğine dikkat çekerek, imamlar ve DİTİB arasında daha ziyade dil kursu gibi eğitimler, belirli hutbe içeriklerinin koordinasyonu ve ilahiyat konusunda seminerler olmak üzere işbirliği gerçekleştirildiğini kaydetti.

‚Siyasi gerekçe‘ tartışması

Avukat Mehmet Günet

Günet duruşma sonrasında gazetecilerin “İmamların Türkiye’ye geri çağrılmasının arkasında siyasi gerekçeler olabilir mi?” şeklindeki sorusuna, “İmamlar dört yıllığına gönderiliyor. İmamlar bir iki ay içinde geri çağrılırsa, bu farklı bir durum bunları tek tek ele almak lazım. İmamların neden geri çağrıldıklarını bilmiyorum” şeklinde yanıt verdi. Avukat, „asıl imamların böyle bir şikayette bulunmasının arkasında siyasi gerekçeler olabileceğini“ belirtti.

Avukat Mehmet Günet

Tarafları dinleyen mahkeme hâkimi Christian Ehrich imamlara DİTİB tarafından iş hukukuna uygun talimatlar verilip verilmediği konusunun önemli olduğunu, bu konuda şüpheler bulunduğunu söyleyerek, “DİTİB’le imamlar arasında bir iş akdinin olmaması da sorun teşkil ediyor” dedi. Hakim ayrıca imamların maaşlarını Türk Konsolosluğu aracılığıyla aldığını hatırlattı.

Hakim Ehrich DİTİB ile şikâyette bulunan iki imam arasında hukuki bağlayıcılığı olan bir iş akdi oluşup oluşmadığının inceleneceğini belirtti. Şikayetin kabul edilip edilmeyeceğine dair kararın 7 Nisan Cuma günü açıklanacağı bildirildi.

Söz konusu iki imam 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay sonra 15 Ağustos 2016’da Türkiye’ye çağrılmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Gülen cemaatine yakın oldukları iddiasıyla işlerine son verilen imamlara Türkiye’ye dönmeleri için baskı yaptığı iddia ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Almanya’da DİTİB’e bağlı camilerde görev yapan birçok imamın iş akdinin sonlandırıldığı iddia ediliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Gezal Acer